Rostliny do jezírka: Průvodce pro začátečníky

Jsou rybníkové rostliny nutné?

Rostliny v jezírků se vyskytují v různých formách. Některé jsou ponořeny hluboko ve vodě, zatímco jiné plynule plují na hladině. Jiné dokonce mají listy, které vycházejí z vody a vytvářejí estetické měkké ohraničení toho, co by jinak bylo drsným okrajem jezírka. Je samozřejmé, že rostliny jako lilie opravdu dělají vodní zahradu skvěle vypadající.
Skutečnou otázkou však je, pokud jde o údržbu vody, jsou vodní rostliny nutné?

Důležitost rostlin v jezýrku
Kromě toho, že je to ohromující prvek, rostliny v jezírku také zabraňují hromadění zelených řas ve vodě v jezírku. Jsou zásadní pro konzumaci živin a zajištění stínu ve vodě v jezírku. Omezuje tedy sluneční světlo dostupné pro fotosyntézu a další živiny potřebné pro růst květů řas. Mezitím rostliny v jezírku využívají veškeré sluneční světlo pro svůj vlastní proces fotosyntézy a uvolňují kyslík zpět do rybníka. Zlepšení celkové kvality vody v jezírku.

Existují různé druhy rostlin v jezírku, které poskytují jedinečné výhody. Všechny spadají do jedné z pěti kategorií zón.

Zóna 1: Rostliny bažiny (Hloubka výsadby: 0-15 cm)
Bažinaté rostliny se obvykle používají k přidání zajímavého ohraničení rybníků, technicky nejsou vodní rostliny. Jsou však milující vlhkost, a proto jsou perfektně umístěni na souši na okraji rybníka. Známá také jako zóna 1. Rostliny bažin jsou také skvělé pro povzbuzení divočiny vytvářením atraktivního prostředí blízko vody.

Zóna 2: Okrajové rostliny (Hloubka výsadby: 0-15 cm)
Okrajové rostliny dodávají hloubku hranici a tvaru rybníka původně vytvořeného rašelinnými rostlinami nebo stejně samy o sobě. Kvůli prosperitě v mělkých vodách by měly být okrajové rostliny vysazeny v zóně 2 rybníka. Tyto rostliny se také běžně označují jako naléhavé, protože kvetoucí část rostlin vychází z vody a nad ni

Zóna 3: Hluboké okrajové rostliny (hloubka výsadby: 15-40 cm)
Okrajové rostliny mohou být vhodné pro různé hloubky vody v jezírku. Hluboké okrajové rostliny mohou tolerovat větší hloubku mělké vody v jezírku. Z tohoto důvodu tyto rostliny přecházejí do zóny 3, o něco hlubší oblasti. Stejně jako okrajové rostliny zóny 2 se také objevují a kvetou nad vodou.

Zóna 4: Hluboká voda + Okysličovací rostliny (Hloubka výsadby: Více než 40 cm)
Hlubinné a okysličující rostliny se liší od plovoucích, objevujících se a ponořených do vody v jezírku a jsou nejvhodnější pro nejhlubší oblast rybníka. Jsou to nejcennější rostliny v jezírku pro zdravou vodu v jezírku, protože nejvíce odvádějí přebytečné živiny a doplňují je kyslíkem. Příkladem jsou vodní fialky, vodní hlohy a lekníny. Zvažte přidání okysličovacích rostlin do vašeho rybníka v létě, kdy jsou hladiny rozpuštěného kyslíku přirozeně nižší.

Zóna 5: Plovoucí rostliny (Hloubka výsadby: N / A)
Jak napovídá jejich název, plovoucí rostliny lze nalézt na hladině vody v jezírku. Bez podvodního stonkového systému vedoucího k rostlinnému koši. Jedná se o možnost nenáročné na údržbu, aby byl rybník atraktivnější. Plováky jsou také ideální pro poskytování divoké zvěře, jako jsou žáby nebo mloky, místo k odpočinku mimo vodu v jezírku a poskytnout vodě rybí stín.

Tipy pro výsadbu rybníků

Výběr rostlin
Ať už chcete svůj rybník vyzdobit, nebo doufáte, že zlepší přirozenou rovnováhu rybníka. Vždy zkoumejte, které rostliny budou nejvhodnější pro velikost a umístění. Pokud je váš rybník umístěn například pod stromem, pravděpodobně nebudete potřebovat mnoho plovoucích rostlin, které by poskytovaly stín. Podobně omezené druhy hluboké vody a ponořené rostliny, pokud máte rybník s divokou přírodou. Tím se zabrání zamotání divoké zvěře kvůli nadměrnému listí.
Prozkoumejte, naplánujte a poté zasaďte!

Kdy zasadit
Stejně jako většina ostatních rostlin se vodní rostliny rozvíjejí a zakládají nejvíce na jaře a počátkem léta. Těží z teplejších teplot a zvýšené expozice slunečnímu záření. I když je možné rybníky vysazovat na podzim nebo v zimě, měli byste očekávat, že zůstanou spící až do jara, kdy je počasí povzbudivější.

Udržujte pořádek
Pokud jde o výsadbu rybníka, je nutné udržovat pořádek, pokud si nechcete dělat nadměrné údržbářské práce. Nezapomeňte ukotvit hluboké rostliny kameny na dně košů s rostlinami. To je udrží na stabilním místě a odolné proti poškození způsobenému pohybem vody. Udržujte své rostliny, jakmile se usadí, oříznutím přebytečných listů (a přidejte je do hromady kompostu), aby věci vypadaly uklizeně, ale také aby se zabránilo přidávání odumřelých rostlinných materiálů do organického odpadu.

Go green with Green Bacti