Tipy na podzimní údržba jezírka

Jako strážce rybníků se v tomto ohledu nelišíte. Celý rok budete dřít, abyste zahnali řasy a udrželi svůj rybník v nejlepším stavu za dobrého počasí. Jen aby jste byli bombardováni řasami, jakmile příjde jaro. Naštěstí je to něco, čemu se můžete vyhnout s trochou údržby v následujících měsících. Budete se moci těšit na jezírko vhodné pro první známku teplého jarního dne!

Čtěte dále a objevte podzimní údržbu jezírka, aby bylo po celou zimu čistý.

Parametry zdravé vody
Pro každého majitele jezírka je hlavní prioritou udržovat vodu v jezírku „zdravou“ po celý rok. Pokud jsou parametry vody správné z hlediska pH a KH (uhličitanová tvrdost), zajistíte zdravé prostředí pro vodní divokou zvěř, ryby a prospěšné bakterie. Bez správných parametrů vody se prospěšné probiotické bakterie snaží vypořádat s nežádoucími organickými látkami přidanými během podzimu a zimy. To znamená, že existuje zvýšené riziko úmrtí ryb a divoké zvěře a květů řas na jaře.

Co se stane, když se o rybník nebudete starat přes podzim?
Bez jakékoli péče a údržby začne podzimní jezírko na dně tvořit vrstvu kalu z nežádoucích organických látek. Jako jsou listy, větvičky a fekální odpad z ryb a divoké zvěře. Zatímco žáby a mloci rádi leží v tomto kalu, pokud nebudou ponechány bez léčby, může to způsobit nerovnováhu ve vodě. Díky tomu je jedovatý pro divokou zvěř a ryby tím, že vypouští plynný sirovodík (H2S) z anaerobních bakterií uvnitř kalu.

Abyste tomu všemu zabránili, doporučujeme vám během podzimu provést následující úkoly údržby:

Základní úkoly péče o podzimní rybník

Zkontrolujte kvalitu vody
Po jarním a letním období řas, kyselého deště a ryb budete muset upravit hladinu pH a KH. Hodnota pH by měla být mezi 7 a 8,3 a hladina KH by měla být vyšší než 5. Nakonec si můžete koupit sadu pro testování kvality. Vezměte vzorek vody do místního vodního zahradního centra. 
Nebo jednoduše použijte JEZIRKO - ZIMA k okamžité stabilizaci pH na 8 a KH nad 5. JEZIRKO - ZIMA také odstraní veškerý amoniak a těžké kovy a vytvoří bezpečné a zdravé prostředí pro ryby, divokou zvěř a prospěšné probiotické bakterie.

Přidejte bakterie
Přidejte kvalitní probiotické bakterie. Na rozdíl od většiny ostatních bakteriálních ošetření v jezírku obsahují naše produkty bakteriální kmen vybraný pro jejich schopnost účinně pracovat při teplotách pod 8 ° C. Díky tomu se skvěle používají po celý rok. U menších rybníků doporučujeme používat JEZIRKO. Přírodní JEZIRKO PURE+ pro větší přírodní rybníky. Léčba zimních rybníků pro chladnější zimní měsíce. Probiotické bakterie specifické pro daný úkol v těchto produktech pracují na pomalém trávení trosek a nežádoucích organických látek a snižování toxických hladin H2S.

Inklinovat k rostlinám
Odstraňte všechny vodní rostliny a odstraňte z rybníka veškeré plovoucí nečistoty; tyto zbytky mohou být ukládány do hromady kompostu, protože mají vysoký obsah dusíku a dalších základních živin pro růst rostlin. 
Při odstraňování vodních rostlin nebo kalů nezapomeňte zkontrolovat přítomnost volně žijících živočichů, které by mohly spát. Mloci a žáby budou zimovat v kalu a larvy vážek mohou v rostlinách spát několik měsíců. Když z rybníka odstraníte zbytky nebo rostliny, nechte je několik hodin na boku, aby se divoká zvěř mohla dostat zpět do rybníka.

Zakrýt
Zakryjte rybník sítí, abyste zachytili listy a větvičky; kolem okraje ponechejte mezery, aby se divoká zvěř mohla dostat dovnitř a ven z rybníka. Žáby a mloky, které mohou spát na dně rybníka, budou připraveny a čekají na vymýcení slimáků a hlemýžďů na jaře.

Dejte své ryby na dietu
Krmte ryby čím dál tím méně, když teplota klesá, nebo zvažte přechod na krmivo s nízkým obsahem bílkovin. Jak teploty klesají, ryby jí méně, jakmile se dostanou pod určitou teplotu, přestanou se krmit. 
Pokud je tedy budete v krmení pokračovat, zbytečné jídlo se pouze rozloží, uvolní živiny do vody, aby nakrmily jakékoli řasy, a přidá se k vrstvě kalu na dně.

Hluboce čisté
Pokud máte filtr, důkladně ho na podzim očistěte, abyste odstranili veškeré řasy nebo nečistoty zachycené v létě, a čistěte každý měsíc po celé podzim a zimu. Zvláště pokud chcete méně úklidových prací na jaře.

Udržujte vodu v pohybu
Udržujte čerpadla a filtry v provozu po celý rok; budou pokračovat v odstraňování zbytků a zabrání zamrznutí rybníka. Pokud je to možné, snižte průtok, aby nedošlo k dalšímu ochlazování vody. Pokud voda zamrzne, omezuje dostupný kyslík pro ryby a utěsňuje toxické plyny, které se mohou uvolňovat z rozpadajících se organických látek.

Nakonec znovu zkontrolujte kvalitu vody…
Nejdůležitější ze všeho je, abyste správně nastavili parametry vody, abyste zvýšili biologickou samočisticí schopnost rybníků, protože to sníží množství potřebné práce a zvýší požitek z rybníka na jaře a v létě. 
Udržování rybníků není věcí náhody. Existují klíčové věci, které byste měli vědět, pokud chcete dosáhnout čisté a zdravé vody. Kromě toho pro více informací objevte nejčastější důvody, proč se rybníky na jaře zelenají.

 
Go green with Green Bacti